Titokzatos üzenetek.
Kirándulásaink során különféle jelekkel találkozhatunk az erdőkben. A turistajelzésekkel még csak-csak elboldogulunk. De mire utalnak a színes pöttyök, a törzsön körbehúzott, vagy az oszlopon elhelyezett számok, nyilak?
Aki még nem tudja, annak felfedjük a titkot: ezek az erdészek egyezményes jelölései, egymás közti szakmai üzenetei. A szemfülesebbeknek feltűnhet az erdő szélein magasodó fák törzsén a fehér (esetleg más színű) gyűrű, benne egy felfelé vagy lefelé álló „tüskével”. Ez például az erdőrészletek határait jelzi.
A korábbi népi elnevezések nem mindig voltak elegendőek, ezért osztották a községhatáron belül az erdőt tagokra, ezeket pedig erdőszeletekre.
A nem túl magas, többnyire csak a derekunk alá érő faragott oszlopon (néha rászögelt fémlapon) láthstó számok is sokat mondóak, legalábbis szakmai szempontból. Ezek az erdészeti térképeken feltüntetet számozott határpontok, amelyek a trepi beazonosításban segítenek.
Az erdész tudatos munkájának egyik legfontosabb mozanata a jelölés, amikor at erdőket át- meg átjárva kiválasztja a kivágandó fákat. A szem - és esetenként a túskó - magasságában látható festékpötty ezt jelöli. A HF vagy a VF betükkel ugyanakkor a fa megkimélésére, megőrzésére figyelmeztetnek. Súlyos következményekkel skell zámolnia annak, aki netán mégis kivágna egy ilyen fát.
A kejelölt erdők fontosabb töréspontjain az erdész fekfesti az erdőrész nevét, és a fahasználat módját, évét is. vannak persze számozott, sőtt azonosító bilétával egyedek is, ezek magtermés-,vagy tudományos kutatás, gén megőrzés miatt lehetnek fontosak.
Más fákat pedig erdővédelmi jelzőpontok részeként jelölnek meg, s az erdő álapotánakfolyamatos felmérését szolgálják.
Emlitést érdemelnek még s hajtó és terelő vadászatok bíztonságod lebo-nyolítása érdekében ideiglenesen kifestett lőállásjelek, amelyek a tiltott lőirányokat is megmutatják.
Lengyel László
A csúcsokon az utak összefutnak.