Egy háziorvos ajánlása
A természetjárás egészségmegőrző vonatkozásáról.
„ A mozgás az élet” – mondja a német mondás.
Az orvostudomány által igazolt tény, hogy napi 20-30 perces mozgás a szívműködést szaporítja és legalább egy kis pihegést vált ki, az egészséges embernél javítja a fizikai edzettséget. Ez ugyanúgy igaz a gyaloglásra is.
Egy nagy több órás teljesítmény, főként ha pihegtető, szintén hozzájárul a szív- és érrendszeri betegségek megelőzésében.
Önmagában a jelzett mozgásmennyiség még magas vérnyomásbetegség mértékének (8-10 Hgmm-es) csökkenését is eredményezheti, természetesen
gyógyszer nélkül. A mozgás a túlsúlyos ember fogyását is segíti a felesleges kalóriák elégetésével.
Cukorbetegség esetében segíti a a magasabb vércukorszint normalizálódását, vagy a minél alacsonyabb ez irányú gyógyszerszükségletet.
Az esetleges hétközi étrend oldali fegyelmezetlenség, a hétvégi megtervezett túrával, kiadós sétával kijavíthatók. A magas vér-zsírszintek már kialakult érrendszeri betegségek esetén is arányosan csökkenthetők a túrázások beiktatásával.
Mindenből az is egyenesen következik, hogy a megemlített állapotokra adott gyógyszerek mennyisége és adagja kisebb szintűre vehető megfelelő orros – beteg együttműködés esetén.
Azoknál akiknél Szív – érrendszeri betegségek már kialakultak, vagy úgynevezett „halmozott” mértékben vannak ez irányú kockázati tényezői, azoknak ügyelniük kell a „ munka – szívverésükre.
Ezt úgy tudjuk meghatározni, hogy 210-ből levonjuk a életkorunkat, tehát pl. –ul az én esetemben 180-6 tehát 118 legyen a terhelési felső pulzusszám határ.
Ha ezt elérjük lassítani kell pár percre, vagy pihenni, amíg a pihegésben megmutatkozó oxigén – hiány bennünk kiegyenlítődik.
Szívinfarktuson vagy agyi keringési zavarokból gyógyult ember és a fenti óvatossággal részt vehet a túrán.
Más betegségek megelőzésében is, mással nem pótolható szerepe van a fizikai aktivitásnak.
Így a korral előrehaladó mozgásszervi panaszok is megelőzhetők, illetve azonosíthatóan előrehaladottságnak megfelelően mozgástréninggel.
Az alsó végtagok nagyizületei (térd, csípő) kopásos – meszesedés elfajulását is ily módon lassítani lehet.
Magyarországon igen nagyfokú a mozgásszervi panaszok miatti gyógyszerszedés nagysága. Ez is csökkenthető volna, valamint a nagyizületi protézis műtétek száma is.
Dr Szalay Vilmos
A nővér a beteget, a jó levegő az egészséget ápolja.